Genel Son Dakika Teknoloji Yazılım

ECMAScript’in Bir Lütfu : ”Spread Operator” !

Herkese merhaba,bu makalemde size çok büyük kolaylık sağlayacağına inandığım ve kullanmaktan keyif alacağınızı düşündüğüm ECMAScript 6 ailesiyle hayatımıza giren Spread Operatör’ünden bahsedeceğim.Nasıl kullanıldığına geçmeden önce ezberlemememiz adına size ‘’Spread’’ kelimesinin ne anlama geldiğinden biraz bahsetmek istiyorum.

Spread kelimesi, ‘’yayılmış,dağılmış,genişlemiş’’ anlamlarına gelen bir kelimedir. İfadelerimizin fonksiyonlarımızda birden çok parametre olarak kullanılmasında bize fayda sağlar ve dizilerin içerisinde birden fazla eleman olarak ‘genişletilmesi’,’yayılması’ için yine Spread Operatör’ünü kullanılırız.

Operatörlerin genel oluşum şekillerinin soru işaretleri,tire,eğik çizgi vs. tarzında olduğunu biliyoruz.Ancak Spread Operatörümüz alışılmışın dışında olarak ‘’…’’ şeklinde (üç nokta) ile ifade edilir. Operatörümüz son derece efektif ve başarılı işler yapabilen bir operatördür.

Evet,efektif ve başarılı dedik.Peki bu operatörümüzün efektif ve başarılı olduğu hususlar neler? Haydi bu güzel Operatörümüzün kullanım alanlarını birlikte inceleyelim.

1-Fonksiyonlar İçin Birden Fazla Parametre Özelliği

Örneğimizde inceleneceği üzere ‘deneme’ fonksiyonumuzun içerisindeki sayı parametresi spread operatörüyle birlikte tanımlanmıştır.Bu şekilde deneme isimli fonksiyonumuz,sınırsız parametre alabilecek özelliğe sahip olmuştur.

2-Dizi Elemanlarını Argümanlar Olarak Kullanmak

Örneğimizde de kullandığımız üzere,herhangi bir dizi içerisindeki elemanlarımıza erişimimizi “deneme.apply(null,args)” şeklinde zor ve karışık bir şekilde çağırmak yerine, sayılar dizimizin elemanlarını ‘deneme’ fonksiyonumuz için Spread Operatörü’müz kolaylıkla elde etmemizi sağladı.

3-)Dizi Elemanlarına Ekleme Yapılabilmesi

Ekran görüntümüz şu şekilde olacaktır :

Bu örneğimizde ise Spread Operatörümüz yardımıyla istenilen indeksimizden itibaren aktarılabilmesi için kullandık.

Görüldüğü gibi Spread Operatörümüzün fonksiyonlarımız için birden çok kullanım şekli bulunmaktadır.Yazımı sonlandırmadan önce konuyu pekiştirmek adına size güzel bir örnekle devam etmek istiyorum.

4-)Pekiştirme Örneğimiz

Ekran Çıktımız :

Bu örneğimizde dikkat ederseniz eğer üç adet Spread Operatörü kullandık.İlk kullanımımız,fonksiyonuın birden çok parametre alabilmesi içindi.İkinci kullanımımız dizi içerisinde gelen ‘’z’’parametresindeki değerleri bir seferde yazdırabilmek için ve sonuncusu ise “deneme” fonksiyonuna gönderilecek olan parametrelerin “sayılar” dizisinden tek seferde elde edilmesi için kullandık.

Çok severek kullanacağınızı düşündüğüm ve size büyük fayda ve kolaylık sağlayacağına inandığım ‘Spread Operatörü’ yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim.

Sonraki yazılarımda görüşmek dileğiyle…

Sağlıcakla kalın…


 Kaynaklar :

https://developer.mozilla.org/enUS/docs/Web/JavaScript/Reference/Operators/Spread_syntax

https://medium.com/coding-at-dawn/how-to-use-the-spread-operator-in-javascript-b9e4a8b06fab

Alp ÖZER
Alp ÖZER
Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3.Sınıf öğrencisiyim.Araştırmayı,yeni bilgiler edinmeyi,kendini geliştirmeyi seven birisiyim.

One Reply to “ECMAScript’in Bir Lütfu : ”Spread Operator” !

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir