Oyunlar Yazılım

UNREAL ENGINE Vs UNITY, HANGİ OYUN MOTORU DAHA İYİ?

Oyun oynamayı seven insanlar olarak aynı zamanda da hayal gücüyle, hobi olarak kendi oyununu yaratmak isteyen veya kariyerinde de bu noktada ilerleyerek kendine gelecek çizmek isteyen birçok insan olduğu şüphesiz. Bu noktada en popüler oyun geliştirme araçlarından olan Unreal Engine ve Unity hakkında okurlarımızı bilgilendirmek istedik.

Ne tür oyunlar yapmak istiyoruz?

Yapmak istediğimiz oyun 2D mi, 3D mi? Yoksa oyunumuzu Web platformunda mı çalıştırmak istiyoruz? Ya da mobil oyun mu geliştirmek istiyoruz? Belki de konsol platformları için oyun yaratmak istiyoruz? Peki oyun içi reklamlarla mı gelir elde etmeyi düşünüyorsunuz yoksa kullanıcıya oyunu satarak mı? Bu gibi birçok sorunun cevabı aslında uygun oyun motorunu seçmemizde etkendir. Mobil oyunlar için konuşmak gerekirse Unity bu alandaki baskınlığını birçok popüler mobil oyun ile göstermektedir. İki oyun motoru ile de 2D mobil oyunlar yapılabilse de Unity kullanıcıya daha iyi bir iş akışı ve daha parlak bir son ürün sunmaktadır. Ayrıca Unity birçok mobil platformda çalışmaya uygundur. Grafikler açısından ise kullanıcıların farklı yorumları olsa da Unreal Engine ‘in üst düzey performansını göz ardı edemeyiz. Karmaşık parçacık simülasyon sistemlerinden, gelişmiş dinamik aydınlatmaya kadar başarısını sergilemektedir. Grafik karşılaştırma videosunu sizlerle paylaşarak bu kararı okuyucumuza bırakıyoruz.

Programlama Dilinin Etkisi

Oyun motorlarını kullanırken programlama dilini kullanmamız gereken noktalar olacaktır. Unity oyun motorunu kullanacak olanlar için C# veya JavaScript kullanılmaktadır. Unreal Engine ise C++ kullanmaktadır. Hangi programlama dilinin daha iyi olduğu ise tamamen kullanıcının fikrine, zevkine veya uzmanlaştığı yazılım diline göre değişmektedir.

Blueprint Farkı ile Unreal Engine

Peki herhangi bir yazılım dili bilmiyorsanız ve kod yazmak ile aranız iyi değilse? Bu noktada Unreal Engine, görsel programlama imkanı sunan Blueprint özelliği ile yardımınıza koşacaktır. Her ne kadar belli sınırları olsa da tek satır kod yazmadan kendi oyununuzu yapabileceksiniz. Bu da yeni başlayanların Unreal Engine ‘i seçmesinde büyük bir etken olmaktadır.

Yapılmış Oyun Örnekleri

Unity ile Assassin Creed, Temple Run Trilogy, Hearthstone veya Angry Birds gibi birçok başarılı oyun yapılmıştır aynı şekilde Unreal Engine ile de Fortnite Battle RoyalBorderlands, Street Fighter, Resident Evil veya Rocket League gibi birçok oyunun altına imza atılmıştır. Özetlemek gerekirse görülüyor ki iki oyun moturu da alanında muhteşem işler çıkarmıştır. Seçiminizde oyun moturunun size sağladığı araçlar, kullandığı yazılım dili, grafik özellikleri vb. birçok etken mevcuttur. Bizler de bu noktada kararı okuyucumuza bırakıyoruz.

Kaynak;

https://www.androidauthority.com/unity-vs-unreal-engine-android-game-development-842045/

https://www.pluralsight.com/blog/film-games/unreal-engine-4-vs-unity-game-engine-best

 

Yazar: Caner Filiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir