Blog Son Dakika

Flutter Nedir?

Mobil programlamanın hiç olmadığı kadar popüler olduğu günümüzde, mobil programlamada birçok teknoloji kullanılmakta ve gün geçtikçe de aralarına yenileri katılmakta. Bu teknolojilerden biri de Flutter. Flutter 2017 yılında yayınlanmış olsa da daha şimdiden popülerlik kazanmış durumda. Peki bu Flutter nedir, neden Flutter kullanmalıyız?

Flutter, Google’ın tek kod tabanı kullanarak mobil, web ve masaüstüne native olarak derlenen harika uygulamalar geliştirmek için kullanılan bir UI aracıdır.

-Google, flutter.dev

Önce Flutter’ın tanımını yapalım daha sonra avantajlarından bahsedelim. Flutter Google tarafından geliştirilen ve 2017 yılında yayınlanan, açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir UI framewöküdür. Daha basit ve ilgi çekçi bir tanım yapmak gerekirse. Flutter tek kod tabanıyla hem Android hem de İOS için uygulama geliştirmemizi sağlayan bir teknolojidir.

 

Flutter kısa süre içinde bu kadar tercih edilmesinde birkaç özelliğinin büyük rol oynadığını söyleyebiliriz. İşte o birkaç özellik;

  • Öğrenim ve kullanım kolaylığı

Flutter’ın kolay öğrenilmesini sağlayan en önemli şey, çok iyi ve detaylı bir dokümantasyona sahip olması diyebiliriz. Kolay kullanım konusunda ise çok sade ve anlaşılabilir bir syntaxa sahip.

  • Tek kod tabanı kullanması

Bu özelliğinin sağladıkları sayesinde programcılar daha kısa sürelerde her iki mobil platformda da yer alabiliyorlar. Programcının verimliliğini arttırıyor diyebiliriz.

  • Geniş widget kütüphanesi

Bu kütüphane sayesinde Flutter programcıya pek çok kolaylık sağlıyor. Programcı hazır olarak gelen pek çok widgetı kullanabiliyor ve kişiselleştirebiliyor.

  • Hot reload özelliği

Nedir bu Hot reload özelliği? Hot reload özelliği sayesinde programcı olarak kodunuz üzerinde yaptığını değişikliklerin sonuçlarını gerçek zamanlı olarak görebiliyorsunuz. Aynı zamanda bu özellik Flutter’ın hızlı ve verimli çalışmasını da sağlıyor.

 

Sonuç olarak Flutter 2017 yılında yayınlanmış olmasına karşın kısa sürede süper bir patlama yapamasa da adından söz ettirecek kadar popülerlik kazandı. Bu yazımızda size Flutter’ın ne olduğunu ve önemli belli başlı özelliklerinden bahsettim.

One Reply to “Flutter Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir