Kripto Para Teknoloji

Etherscan Ile Token Takibi

Merhabalar, kripto paralar son birkaç yıldır gündemde ki yerini arttırsa da aslında yaklaşık 10 yıldır olan bir şeydi

Bu yazıda kripto paraların nasıl oluşturulduğu, neden sürekli değer değiştirdiği gibi konulardan çok bu kripto paraların belirli işlemlerinin izlenebildiği bir siteden bahsetmek istiyorum. Etherscan

Siteye https://etherscan.io/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Öncelikle anlaşılması gereken konu, bu site bir kripto para alım satım sitesi değildir. Yani sahip olduğunuz kripto paraları burda bozduramaz veya satın alamazsınız.

Sitede etherium tabanlı coinler’in; sahip olduğu adres bilgileri, coinler’in gün içi işlem bilgileri, hesap sahiplerinin transaction’ları gibi özellikler mevcut.

Sağ taraftaki TOKENS menüsünden sitede mevcut olan token’ları görebilmekteyiz. Token’ların değerleri gibi veriler yine sağ tarafta durmakta. Şimdi BNB token’ını detaylı incelemek istediğimizde karışımıza şu şekilde bir ekran geliyor.

Yeşil ile işaretlemiş alan, incelediğimiz token’ın toplam miktarını, değerini, token’a sahip olan toplam hesapları, ve transfer miktarını göstermekte.

Kırmızı olarak işaretlenmiş yerde anlaşıldığı gibi daha detaylı bilgiler mevcut.

Şuan transfer seçili olduğu için Tx ile hash’lenmiş hesap numaralarını görüyoruz. Kim kime transfer yapmış burdan görebiliyoruz.

Holders’a geldiğimizde hesapların BNB token’ına olan sahiplik yüzdelerini ve miktarlarını görebiliyoruz.

Sitede çok sayıda token mevcut detaylarını bu şekilde incelemek mümkün. Sitenin türkçe dil desteği yapılmamış fakat üst düzey ingilizce gerektirecek bilgi gerektirmiyor.

Bu sitenin birde developer’lar için sunmuş olduğu API hizmetleri mevcut.

Siteyi ve sunduğu api’leri bot yazmak isteyen arkadaşlar için önerebilirim.API’leri kullanarak İstediğiniz herhangi bir token’ı anlık olarak database’e atabilirsiniz. Token’ın büyük çoğunluğuna sahip olan hesabı izleyebilir, onun davranışlarına göre size sms yada mail atmasını sağlayabilirsiniz.

Bunun gibi birçok site API hizmeti sağlamakta diğer siteleri kullanarakta bu işlemleri yapabilirsiniz. Ben Etherium tabanlı coinleri izlediğim için bu siteyi tercih ettim. Kodlamak isteyen arkadaşlar için önerim Ruby veya Python.

Site genel olarak bu şekilde, token takibi yapıp genel işleyişi öğrenmenizi sağlamada yardımcı olacağını düşünüyorum.

Bir başka yazıda görüşmek üzere sevgiler.

Yazar: Deniz Parlak

4 Replies to “Etherscan Ile Token Takibi

  1. Merhaba benim etherscan ‘de param kaldı alamıyorum bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz.

  2. Paribu hesabımdan binance hesabıma usdt transfer yaptım 6 gün oldu hala hesabıma geçmedi param yardımcı olurmusunuz lütfen

  3. yazınınız için teşekkür ederim kamuoyonu aydınlatma adına çok faydalı olmuş
    api ve bot yazma hakkında daha fazla bilginize ihtiyaç olduğunu düşünüyorum etherscan konusunda daha fazla bilgi paylaşmanızı rica ediyorum iyi çalışmalar hoşçakalın

  4. Binanceden gate borsasına tranfer yapmak istediğim param bu ağda kaldı nasil geri alabilirim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir