Genel Siber Güvenlik Son Dakika

Steganography nedir?

Merhaba arkadaşlar ben Efe, bu yazımda sizlere stenganografi kavramından bahsedeceğim.

Öncelikle steganografi nedir?

Steganografi, eski Yunancada “gizlenmiş yazı” anlamına gelir ve bilgiyi gizleme bilimine verilen addır. Steganografi’nin şifrelemeye göre en büyük avantajı bilgiyi gören bir kimsenin gördüğü şeyin içinde önemli bir bilgi olduğunu fark edemiyor olmasıdır, böylece içinde bir bilgi aramaz.

Tarihte bu tekniği şu yerlerde görebiliriz;

  • Eski Yunanistan’da, insanlar mesajları tahtaya yazıp üzerini mumla kaplarlardı. Böylece cisim kullanılmamış bir tablete benzerdi öte yandan mumun eritilmesiyle birlikte içindeki gizli mesaj okunabilirdi.
  • Herodot’un bir hikâyesine göre Pers saldırısının öncesinde saçları tıraşlanan bir kölenin kafasına yazılan uyarı mesajı, saçlarının uzaması sayesinde saklanmıştır. Bu sayede, mesaj dikkat çekmeden gerekli yere ulaşabilmiş, ulaştığında da kölenin saçları tekrar kesilerek uyarı okunabilmiştir.
  • II. Dünya Savaşı sırasında, New York’taki, Japon millî ajanı (Velvalee Dickinson) oyuncak bebek pazarlamacısı kılığı altında saklanmaktaydı. Bu ajan, Amerikan ordusunun hareketlerini bebek siparişi içeren mektuplar içine saklayarak Güney Amerika’daki adreslere gönderiyordu.
  • Özellikle 1960’larda mor ötesi boya ile yazı yazabilen sprey ve kalemler moda idi. Bu kalemlerin yazdığı yazılar, sadece bir mor ötesi ışıkla görülebiliyordu.

Siber Güvenlikte steganografi:

Günümüzde hackerlar bir resmi,fotoğrafı veyahut ses dosyasını herhangi bir fiziksel değişikliğe uğratmadan içine kod yerleştirerek manipülasyon yapabilmektedirler.

Bu zararlı yazılımlar bilgisayarınızı başkası için kripto madenciliği yapması,bilgisayarınızın Ransomware(fidye) yazılımlara maruz kalması gibi sorunlara  yol açabilir.Günümüzde bu gibi tehlikelerden korunmak için tıklanılan,indirilen her link veya dosyaya dikkat edilmesi gerekiyor.

Eğer stenografi ile ilgilenmek istiyorsanız hacktobox gibi platformların stego challengelarına göz atmanızı tavsiye ederim.

Yazımı burada sonlandırıyorum, Okuduğunuz için teşekkür ederim.

Faydalandığım kaynaklar:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Steganografi

https://sibertehdit.com/steganography-nedir/

Efe Can Üstün
Efe Can Üstün
DPÜ Bilgisayar mühendisliği 1/4 Anadolu Üni Yönetim Bilişim Sistemleri 1/4
https://www.instagram.com/eustunnn

One Reply to “Steganography nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir