Donanım Haber/İnceleme

Apple ARKit 2.0 Tanıtıldı

Apple, Kaliforniya’nın San Jose şehrinde düzenlediği WWDC 2018 etkinliği kapsamında ARKit 2.0‘ı tanıttı. Arttırılmış gerçekliği daha da ileriye taşıyacak olan en son sürüm, performans iyileştirmeleri, çok oyuncu desteği ve daha fazlasını sunuyor.

ARKit 2.0 Hangi teknolojilerle geliyor

ARKit 2.0’a ek olarak Apple, Universal Scene Description (USDZ) adı verilen yeni bir artırılmış gerçeklik dosyası türü geliştirdi.

Apple, yeni ARKit’in, aşağıdakileri içeren bir dizi iyileştirme içerdiğini söylüyor:

  • Geliştirilmiş yüz izleme
  • Gerçekçi render
  • 3B nesne algılama
  • Kalıcı deneyimler
  • Paylaşımlı deneyimler

Apple’ın bilinen ismi Craig Federighi, bir katılımcı veya gözlemci olarak katılabilen, kullanıcıların aynı artırılmış gerçeklik deneyimini görmelerine olanak tanıyan belirli bir paylaşımlı deneyim özelliğini tanıttı.

Apple ayrıca Lego’dan yetkilileri, ARKit’le oluşturulmuş Lego Studiouygulamasını sergilemek için sahneye çağırdı. Yapılan demo gösteriminde, Lego’nun uygulamasına aynı anda iki farklı iPad’den bağlanılabildiğini gösterildi. Uygulama, alanı tanıyarak üzerinde çeşitli güncellemeler yapmanıza olanak tanıyor.

Bu teknoloji gerçek bir alanı tanıyıp bu sanki gerçekmiş gibi yeni alanlar eklememize imkan sağlıyor ve bununla da kalmayıp gerçek alanları bir sanal ortammış gibi işlem yapabildiğiniz bir yer haline geliyor.

Apple’ın ARKit 2.0 ile arttırılmış gerçeklik özelliğini ve bu üzerinde yaptığı geliştirmeleri nasıl buluyorsunuz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir