Ana Sayfa Slider Blog Son Dakika

Ui Ux Tasarımcı Ne İş Yapar?

Ux Tasarımcı

UX Tasarımcı yeni bir alandır. Birçok şirket müşterileri çekmeyi ve elde tutmayı başarmak istiyorsa, böyle bir tasarımcıya ihtiyaç duydukları gerçeğini yeni yeni fark etmektedirler.
Ux tasarım; pek çok insan için yaratıcılık, renkler ve grafiklerle ilişkilendirilirken, gerçek tanımı işlevsellik ve bunları kullanan insanlar için kusursuz bir deneyim sağlayan ürünleri yapmanın arkasındaki süreçtir.

Hedef müşterilerin kim olduğunu ve ürününüzle olan deneyimlerini en tatmin edici veya keyifli hale getirmenin yolu, UX tasarım ekibinin sorumluluğundadır. Bu nedenle, “işlevsellik”, “kullanılabilirlik” ve “kullanıcı uyarlanabilirliği”, ürün için önceliklerinde üst sıralarda yer alır.
UX tasarımcıları genellikle dijital ürünlerin geliştirilmesine odaklanır. Ancak teori ve süreç bazen değişiklik gösterebilir:

Strateji ve Bağlam:
– Rakip Analizi
– Müşteri Analizi
– Ürün Yapısı / Stratejisi
– İçerik Geliştirme

Tel Çerçeve Oluşturma ve Prototipleme:
– Tel Çerçeveleme
– Prototipleme
– Test / Yineleme
– Yapılandırma Planlaması

Analitik yürütme:
– UI UX Tasarımcılar Arası Koordinasyon
– Geliştiricilerle Koordinasyon
– Hedefleri ve Entegrasyonu İzleme
– Analiz ve Yineleme

Yani, ürün pazarlamacı, ürün tasarımcısı, proje yöneticisi; UX Tasarımcılarının görevi karmaşık, zorlu ve çok yönlüdür.
Nihayetinde amaç, ilişkinin her iki tarafını da tatmin eden bir test ve iyileştirme süreci aracılığıyla, kullanıcının ihtiyaçlarına bağlamaktır.

Ui Tasarımcı

Harika bir kullanıcı arayüzü oluşturmak, özellikle sezgisel olması gerektiği için bir zorluktur. Bir kullanıcı arayüzü tasarımcısı, teknolojiyi insanların kullanması için kolay ve sezgisel hale getirir. Kullanıcı arayüzü tasarımcıları, kullanıcıların ürünle doğrudan etkileşime girdiği alanlarda çalışır. Bu durumu düşünmeye başladığınız zaman, meslekten olmayan kişinin anlayışı, kullanıcının bakış açısı tamamen doğru değildir. Şimdi gelelim çalışma alanlarına:

Bakma ve Öngörü:
– Müşteri Analizi
– Tasarım Araştırma
– Markalaşma ve Grafik Geliştirme
– Kullanıcı İstekleri

Duyarlılık ve Etkileşim:
– UI Prototipleme
– Etkileşim ve Animasyon
– Tüm Cihaz Ekran Boyutlarına Uyarlama
– Geliştiriciyle Birlikte Uygulama

UI veya UX’ten biri zayıfsa, kullanıcı daha düşük bir ürün algılar. Bu, hem UI hem de UX’in bireysel olarak çalışmaktan daha fazlasına ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Ancak ikisi de sorunsuz bir şekilde bir araya geldiklerinde ikisi de mükemmel hale gelir ve ürün harika hale gelir.

 

 

 

 

 

 

Kaynakça: https://medium.com/hackernoon/what-is-ui-ux-design-1f01e9dbbf02

Enes Cingal
Enes Cingal
Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Ui/Ux ve Front end alanında kendimi geliştirmeye ve geliştirirken sizinle de paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir