Ana Sayfa Slider Blog Son Dakika Teknoloji

Ui Ux Tasarım Nedir?

Tasarım, geniş bir alandır ve grafik tasarımla sınırlı değildir. Birisi “Ben bir tasarımcıyım” dediğinde, aslında hangi alanda çalıştığını hemen anlayamayız. Tasarımı bir arada tutan çok sayıda sütun vardır.
Tasarımın; grafik tasarım, tekstil tasarımı, iç tasarım, moda tasarımı, seramik tasarımı, baskı tasarımı ve daha pek çok alanı mevcuttur. Nispeten yeni teknoloji şirketlerinin ekranlar için arayüzler oluşturmaya odaklanan akımı ile birçok yeni tasarım rolü ortaya çıktı.
UX Developer veya UI Designer gibi iş unvanları, bu roller arasındadır. Anlamı, diğer sektörlerden gelen tasarımcılara bile tanıdık gelmiyor.

Ui Ux arasındaki fark nedir?

UX tasarımı, kullanıcı deneyimi tasarımını ifade ederken, UI tasarımı kullanıcı arayüzü tasarımını ifade eder. Bunların her ikisi de bir BT ürünü için çok önemlidir ve birlikte yakın çalışması gerekir.
Birbiriyle çok bütünsel olmalarına rağmen, rollerin kendileri oldukça farklıdır ve farklı süreçleri içerir.

UX, Kullanıcı deneyimidir.

Karışıklık kısmen adında yatıyor olabilir: UX tasarımı. Pek çok insan için “tasarım” kelimesi yaratıcılık, renkler ve grafiklerle ilişkilendirilirken, gerçek tanımı işlevsellik ve bunları kullanan insanlar için kusursuz bir deneyim sağlayan ürünleri yapmanın arkasındaki süreçtir.

UI, Kullanıcı Arayüzüdür.

Bir kullanıcı arayüzü tasarımcısı, teknolojiyi insanların kullanması için kolay ve sezgisel hale getirir. Kullanıcı arayüzü tasarımcıları, kullanıcıların ürünle doğrudan etkileşime girdiği alanlarda çalışır.

 

Bir sonraki makalemde daha fazla detaya yer vereceğim.
Sağlıklı günler dilerim.

Enes Cingal
Enes Cingal
Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim. Ui/Ux ve Front end alanında kendimi geliştirmeye ve geliştirirken sizinle de paylaşmaya çalışıyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir