Blog Eğitim PHP Programlama Dilleri Programlama Dilleri Eğitim Son Dakika

PHP Nedir? Bilgisayara Nasıl Kurulur?

PHP Nedir?
PHP ilk olarak 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından tasarlanmıştır. 20 Şubat 2020 itibari ile en güncel PHP sürümü 7.4.1’dir. PHP günümüzde güncel olarak kullanılan en yaygın web programlama dilleri arasında yerini almaktadır.
Webmaster ve web yazılımcıları tarafından en sık tercih edilen kodlama dilidir. Dinamik ve sürekli güncellenen bir dil olması nedeniyle performans ve optimizasyon tarafında oldukça iyi işler çıkarmaktadır.

PHP’nin yaygın kullanımları nedir?
PHP, sistem işlevlerini gerçekleştirir, yani bir sistemdeki dosyalardan oluşturabilir, açabilir, okuyabilir, yazabilir ve kapatabilir.
PHP formları işleyebilir, yani dosyalardan veri toplayabilir, verileri bir dosyaya kaydedebilir, e-posta yoluyla veri gönderebilir, kullanıcıya veri döndürebilirsiniz.
Veri tabanınızdaki öğeleri PHP aracılığıyla ekler, siler, değiştirirsiniz.
PHP kullanarak, kullanıcıların web sitenizin bazı sayfalarına erişimini kısıtlayabilirsiniz.
Verileri şifreleyebilir.
PHP programlama dilinin en önemli özellikleri şöyledir:
-Basitlik
-Verimlilik
-Güvenlik
-Esneklik
-Aşinalık

PHP Nasıl Öğrenilir?
PHP öğrenmek için bol bol pratik yapmak ve A2 seviyesinde İngilizce dilini bilmek gerekmektedir. PHP dilini öğrenmenin en iyi yolu da şüphesiz farklı projeler geliştirmekten geçer.
PHP ile Nasıl Sistemler Yapılır?
PHP ile yapılabilecek şeylerin neredeyse bir sınırı yoktur. Aşağıda PHP programlama dili ile yapılabilecek proje türleri verilmiştir:
-Otomasyon Yazılımları
-Blog Siteleri
-Sosyal Medya Sitesi
-Sayaç Sitesi
-Forum Sitesi
-Haber Sitesi
-İçerik Yönetim Sistemi (WordPress, Joomla vs…)

PHP Kurulumu nasıldır?
PHP ile uygulama geliştirebilmek için iki yol bulunmaktadır:
Web Hosting: PHP ve MySQL desteği olan web hosting. Bu yöntemde domain ve sunucu ücreti olduğundan dolayı maliyetli olmaktadır. Amacınız geliştirdiğiniz siteyi hemen yayınlamak ise bu yöntemi kullanabilirsiniz.
Kişisel Bilgisayar: Bu yöntemde herhangi bir ücret ödemeden kendi kişisel bilgisayarınıza PHP ve MySQL kurarak web sitesi geliştirebilirsiniz. Yeni başlayanların bu yolu tercih etmesi daha faydalı olacaktır.
Kişisel Bilgisayar
Web ortamında herhangi bir sunucunuz bulunmuyorsa ve PHP gibi bir dile yeni başlayan biriyseniz kişisel bilgisayarınızı kullanmanız en iyi yöntemdir. Burada herhangi bir ücret ödemeden web sayfaları geliştirebilirsiniz.
Bu yöntemde ihtiyacımız olanlar şunlardır:
• Web sunucu
• PHP
• Veritabanı
PHP ile web sayfaları geliştirirken amaç back-end yani sunucu taraflı işlemler yapmak olduğu için bir veri tabanına ihtiyaç vardır. Birçok veritabanı ile çalışabilen PHP için en çok tercih edilen veritabanı MySQL’dir. Altı milyondan fazla sistemde yüklü olan bu veritabanının genel özellikleri şöyledir:
• Çoklu Thread desteği.
• Çok kullanıcılı.
• Hızlı.
• Güvenilir.
Linux, UNIX, Mac OS X ve Windows ortamlarında ücretsiz olarak kullanılmakla birlikte ticari amaçlı kullanmak isteyenler için ücretli bir lisans seçeneği de mevcuttur.

PHP, Apache ve MySQL programlarını ayrı ayrı kurabileceğiniz gibi Wamp Server gibi kurulum paketli olan seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Bizim tavsiyemiz Wamp Server’ı kurmanızdır. Böylece her programı ayrı ayrı kurmak zorunda kalmazsınız. Bu kurulum paketi Windows işletim sistemi için geliştirilmiştir. WampServer, Apache ve xampp server gibi bir localhost programıdır. Diğer programlardan temel farkı, içerisinde PHP, Apache ve MySQL ile birlikte gelmesidir.

WampServer’ı bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linki ziyaret ediniz.

Linki ziyaret ettiğiniz zaman aşağıdaki kısma geliniz.

Burada 32 ve 64 bitlik kurulum dosyalarını görmekteyiz. Sisteminize uyan dosyayı indiriniz. İndirme işleminden sonra kurulum adımları aşağıdaki gibidir

Next butonuna tıklayalım. Daha sonra sözleşmeyi kabul edip Next diyelim.
Burada wamp isimli bir klasör içine kurulum işlemi yapılacaktır. Varsayılan olarak birincil sürücü olan C sürücüsü seçili olarak gelmektedir. İsterseniz başka bir sürücü seçebilirsiniz. Değişikliklerden sonra Next butonuna tıklayalım.

Burada wamp isimli bir klasör içine kurulum işlemi yapılacaktır. Varsayılan olarak birincil sürücü olan C sürücüsü seçili olarak gelmektedir. İsterseniz başka bir sürücü seçebilirsiniz. Değişikliklerden sonra Next butonuna tıklayalım.

Bu sayfada masaüstüne uygulama kısayolunu eklemeyi seçtik. Sizde seçebilirsiniz veya Next butonu ile devam edebilirsiniz.

Yapılacak işlemlerin son hali bizlere sunulur. Herhangi bir sorun yok ise Install ile devam edelim.

Kurulum işlemi başlar ve işlem süreci bizlere gösterilir.

Kurulum işleminden sonra yukarıdaki pencere bizleri karşılar. İşlemleri localhost yani yerelde yapacağımız için herhangi bir değişiklik yapmıyor ve Next ile devam ediyoruz.

Finish butonu ile kurulumu tamamlıyoruz. Kurulumdan sonra WampServer hemen başlatılır. Uygulama arka planda çalıştığı için görev çubuğunun sağında bulunan ve uygulama ikonlarını listeleyen alandan çalışıp çalışmadığı kontrol edilebilir.

Yukarıda görüleceği üzere Wamp Server kurulum işlemi başarıyla tamamlanmıştır. Burada uygulama ikonunun yeşil olmasına dikkat ediniz.

Bir PHP Örneği:
PHP ile Sayfaya for döngüsü kullanarak 20 tane kutu (div) ekleme örneği.
Kod:

Ekran çıktısı:

KAYNAKÇA:
https://www.hosting.com.tr/bilgi-bankasi/php-nedir/
https://www.tutorialspoint.com/php/php_introduction.htm

PHP Örnekleri


https://memetalisicak.com/php/php-kurulumu.html

5 Replies to “PHP Nedir? Bilgisayara Nasıl Kurulur?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir