Ana Sayfa Slider Bilgisayarlar Blog Genel Son Dakika Teknoloji Yazılım

Programlamanın Orkestra Şefi: Algoritmalar


Programlama, günlük hayatı kolaylaştıran ve içinde bilgisayar barındıran her alanda (arabalar, elektronik ev aletleri, elektronik cihazlar vb.) kullanılmaktadır ve insanlar için olmazsa olmaz olmuştur. Algoritmalar da programlamanın olmazsa olmazlarıdır. Peki bunun sebebi nedir? Programlamada algoritmaların rolü nedir? Gelin bu soruları yanıtlayalım.

NEDİR BU ALGORİTMA?

Algoritma sözcüğü, Özbekistan’ın Harezm, bugünkü Türkmenistan’ın Hive kentinde doğmuş olan Ebu Abdullah Muhammed İbn Musa el Harezmi’den gelir. Algoritmalar, bir problemi, bir sorunu mantıksal olarak çözüme ulaştırmaya yarayan yollardır. Metin olarak düz yazı ile veya akış diyagramları ile gösterilebilirler. Akış diyagramları, algoritmanın işleyişini neden-sonuç ilişkisini göstererek sırayla aktarılmasını sağlar. Aslında insanlar günlük hayatta programlama dışında da farkında olmadan algoritmalara başvurur. Örneğin tarifini bilmediğimiz bir yemeği yaparken tarifte yazanları adım adım uygulamamız bir tür algoritmadır. Algoritmik düşünceyi hayatına sokan, günlük hayatta karşılaştığı sorunlara sürekli çözümler üreten insanlar, işlerini çok daha kısa yoldan halledebilirler. Matematik sorularına çözümler üreten, algoritmik yaklaşan öğrenciler problemleri hızlı ve doğru bir biçimde çözebilirler. Kısacası algoritma, sorunların oluşturduğu kilitleri açan bir anahtardır.

PROGRAMLAMADA ALGORİTMALARIN ROLÜ NEDİR?

Bilgisayarlar, insanlar gibi düşünme yeteneğine sahip değildir. İnsanların, bilgisayarlara yapmaları gereken şeyleri anlatması lazımdır. Bunun için insanlar bilgisayarların dilinden konuşur. Bilgisayarların dili programlamadır ve programlama sayesinde bilgisayar adım adım ne yapması gerektiğini anlar, bunu da hızlıca uygulamaya koyar. Bilgisayarın yapması ve yapmaması gerekeni, karşısına çıkan sorunlara nasıl çözümler bulması gerektiğini algoritmalar belirler. İçinde doğru kullanılmış algoritmalar barındıran, kullanıcıların gereksinimini karşılayacak çözümlere program deriz. Bu yüzden algoritmalar olmazsa programlamanın da bir anlamı kalmaz diyebiliriz.

Örnek olarak iki sayıyı toplayan bir programın algoritmasını yazalım;

Adım 1: Başla
Adım 2: Birinci sayıyı yaz
Adım 3: İkinci sayıyı yaz
Adım 4: Yazılan iki sayıyı topla
Adım 5: Toplam sonucunu ekrana yazdır 
Adım 6: Bitir

Sonuç olarak her ne kadar bilgisayarlar hayatımızı kolaylaştırıyor desek de programcılar da algoritmalar sayesinde bilgisayarların işlerini kolaylaştırmaktadır. Başka bir yazıda görüşmek üzere. 🙂

 

 

 

İsmail Cem Çakıcı
İsmail Cem Çakıcı
Kendimi sürekli geliştirip yazılım alanında uzman olmak istiyorum.
https://www.linkedin.com/in/ismail-cem-%C3%A7ak%C4%B1c%C4%B1-463b99203/

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir