Ana Sayfa Slider Genel Son Dakika

Böcek !?

   Uzun zamandır insanoğlu ateşi bulduğundan beri bir şeyler keşfetmekte ve bu keşiflerle yeni buluşlar ortaya koymaktadır . Yapılan bu buluşlar teknoloji denen kavramı ortaya çıkarmıştır . Peki günümüz teknolojisi ve insanoğlunun inanılmaz zekası şu anda ne ile uğraşıyor . Kanserle mücadele , yapay zeka , elektrikli araçlar , manyetik hızlı trenler . Bu projeler insanoğlunun uğraşmakta olduğu büyük projeler . Peki bir grup insan sessiz sedasız böcekleri kontrol ettiklerini söylesek tepkiniz ne olurdu ?
Gelin bu projeye birazcık ışık tutalım . Proje sahipleri Singapur Nanyang Teknik Üniversitesi’ inde çalışmalarını sürdürüyorlar . Proje başkanı Dr. Sato projenin asıl amacının başta kaybolan insanları bulmak , ulaşılamayan yerleri girmek ve terörist olaylarında kullanmak için başladığını yani dünyayı daha iyi yer yapmayı hedeflediğini açıkladı .

 

Peki nasıl çalışıyor ?

İşte işin bu kısmında biyoloji ve elektronik uzmanları devreye giriyor . Böceğin sırt tarafında bulunan sinir uçlarını bulup sırtına küçük mikro kontroler , uzaktan veri sağlayıcı ve transmitör yerleştirerek böceğin 6 farklı optik lob bölgesine ve uçma kaslarına bağlatılıyor . Bu küçük elektronik devre sadece 3,5 volt mikro lityum bataryası ile besleniyor . Böceğin hareketlerini frekans yoluyla hızlı ve yavaş olacak şekilde uçma kısmını ise Wii kolu ile sağ ve sola olacak şekilde kontrol edip üç boyutlu hareket algılayıcı sensörlerle kapalı ve geniş bir alanda takip ediyorlar. Ne kadar inanılmaz değil mi ! Küçük bir canlıyı bir konsol kolu ile uçmasına yön verebilmek.

Peki ya sizin yorumunuz nedir ?
İnsanoğlu daha ne gibi projelerde bulunabilir , yorumlarınızı paylaşmayı unutmayın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir