Ana Sayfa Slider Blog Programlama Dilleri Son Dakika Teknoloji

Dart Programlama Dili

Dart Dili Nedir?

       Dart, ilk kez Google’ın geliştirdiği ve 2011 yılında tanıtılan, daha sonradan da Ecma International tarafından standart bir hâle getirilmiş, nesne yönelimli açık kaynaklı bir programlama dilidir.

Dart’ın geliştirilmesinin en önemli nedenlerinden biri, JavaScript’in Google tarafından yeterli ve “gerçek bir programlama dili” olarak görülmemesiydi. Google’a göre eğer bu dil yazılımcılar tarafından sahiplenilir ve desteklenirse JavaScript’in eksik ve kötü yanları Dart ile giderilecekti.

Google, ilk defa Dart’ın tanıtımını yaptığında geliştiriciler tarafından benimsenen bir programlama dili olmayı başaramamıştı. Bunun nedeni; Google’ın Dart’ı bir web programlama dili olarak DartVM aracılığıyla sadece

Chrome’da çalışmasını planlamasıydı. Ancak daha sonradan Dart, eski bir programlama dili olan JavaScript’in yerini alması düşünülerek geliştirilmeye başlanmıştır. Esasen birçok açıdan JavaScript’den daha stabil deneyim sunacağı düşünülen Dart’ı öğrenmek, JavaScript’den daha kolaydır.

Google açıklamalarında bu dilin günümüz modern web uygulamalarında daha kompleks ve daha yüksek performanslı uygulamaların daha rahat yazılması ve çalışması için yazıldığını bildirmiştir.

Google’ın desteklediği Flutter SDK ile Dart dili kullanılarak artık hem Android hem de iOS uygulamalar geliştirmek mümkündür.  Mobil uygulamalar dışında Dart yazılım dili ile beraber web, IoT cihazlar için uygulamalar ve sunucu geliştirilebilir.

Uzun vadede Dart’ın tüm internet tarayıcıları ve platformlar tarafından desteklenmesi planlanıyor.

Dart Dilinin Avantajları

  • Flutter Framework’ü kullanarak geliştiriciler, tek bir platform üzerinden iOS ve Android için mobil uygulamalar ve arayüzler geliştirebilme şansına sahip oluyor. Ayrı ayrı platformlar için farklı diller öğrenme ihtiyacını ortadan kaldırması nedeniyle, Dart ve Flutter’ın ayrılmaz birer ikili olarak önümüzdeki yıllarda aktif olarak kullanılması bekleniyor.
  • Pek çok dilden farklı olarak Dart programlama dili, geliştirme sürecini geliştiriciler adına olabildiğince hızlı ve rahat bir hâle getirmek amacı ile tasarlanmıştır.
  • Dart programlama dili, sanal makinesi ve tam zamanında derleme ile kod değişikliklerini hızlı yürütülebilir bir hâle getirmektedir. Kod, üretime girdiği zamandan sonra yerel bir dilde derlenebilir. Bu sebeple de çalıştırmak için illâ özel bir ortam gerekmez.
  • Dart dilinin en büyük avantajlarından biri ise JavaScript’e veya çalıştığı sistemdeki özgün dile çevrilebilme yeteneğidir. Dart’a çok yönlülük kazandıran bu özelliği sayesinde, Dart’ın yükselen trend programlama dillerinden biri olabileceğini öngörebiliriz.
  • Söz dizimi açısından Java ve C dillerini andırıyor olması, Dart’ı bu dilleri daha önceden öğrenmiş yazılımcılar için büyük bir avantaj sağlıyor
  • Kolay sözdizimi sayesinde Dart’ın JavaScript’den daha zahmetsiz öğrenilebileceğini kabul görmüş durumda.

Kaynak

https://wmaraci.com/nedir/dart

https://www.pomelosoft.com/blog/flutter-dart-dili-nedir

https://blog.desdelinux.net/tr/javascript%27i-geli%C5%9Ftiren-bir-a%C3%A7%C4%B1k-kaynak-dili-dart/

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir