Ana Sayfa Slider Son Dakika Yapay Zeka

SANAL ASİSTAN(AKILI ASİSTAN) VE YAPAY ZEKA

Akıllı asistan (Sanal Asistan) nedir?

Sanal asistan, dijital asistan veya yapay zeka asistanı olarak farklı isimlerde karşılaştığımız akıllı asistanlar, doğal dili işleme yeteneği olan, ses komutlarını anlayan ve komutlar kapsamında ilgili görevleri yerine getiren uygulamalardır.

Bugün direkt  kişisel asistanımız olarak kullanmasak da herhangi bir şekilde hepimiz akıllı asistan çözümlerinden faydalanıyoruz. Hatırlatma servisleri, mesajların sesli okunması, konum servisleri, sesli arama ve mesaj yazma işlemleri gibi yapay zeka destekli çözümlerden faydalanarak hayatımızı kolaylaştırıyoruz.

Çoğumuz Siri, Alexa veya Google Asistan gibi yapay zeka destekli çözümler ile günlük işlemlerini gerçekleştiriyor.  Akıllı asistanlardan dilediğimiz vakit faydalanabiliyor, sürekli ve gerçek zamanlı iletişim kurabiliyor ve bu avantajlarla hayatlarımızı kolaylaştırıyoruz.


Sanal asistan türleri

Sanal asistan dendiğinde akıllara iki alternatif geliyor. Bunlardan biri bir firma veya marka için uzaktan çalışan kişisel asistanlar ve yapay zeka çözümlerini bünyesinde bulunduran uygulamalar yapay zeka destekli asistanlar oluyor.

Kişisel asistanlar, günümüz sekreterlerinin yerini alarak markaların veya kişilerin idari sorumluluklarını yerine getirirken, yapay zeka destekli asistanlar ise kişilerin veya markaların günlük görevlerinin yerine getirilmesini sağlıyor.

Sanal asistan teknolojisi ve cihazlar

Sanal asistanlar, genellikle internete bağlanabilen cihazlar veya uygulamalar dahilinde bulut teknolojilerinden faydalanarak çözümler oluşturan programlardır. Bu programlara Apple Siri, Microsoft Cortana ve Android cihazlar için ise Google Assistant’ı örnek olarak verebiliriz.

Yapay zeka destekli sanal asistan teknolojisi barındıran en popüler cihazlara ise Amazon Alexa ve Google Home örnek olarak gösterilebilir. Bu cihazlara sesiniz ile etkileşime geçerek hava durumu hakkında bilgi alabilir, e-postalarınızı kontrol edebilir, haber bülteni hakkında bilgi alabilir, müzik listenizi istediğiniz zaman başlatabilir veya diğer tanımladığınız kişisel işlemleriniz için kullanabilirsiniz.

Bu cihazların çalışma prensibi, kullanıcı taleplerine dayalı kararlar alan ve bu karaları eylemlere dönüştürüp kullanıcı ihtiyaçlarını karşılar. Bu yapı ile  istekte bulunulan her kullanıcı talebi aslında yine aynı kullanıcı için oluşturulacak yeni bir çözümün asetidir. Özellikle de kullanıcılar tarafından oluşturup toplanan bu asetlerin birden çok olduğu düşünüldüğünde, kişiselleştirilmiş bir deneyimin yapısını oluşturmak zaman ilerledikçe ve kullanıcı beklentileri kayıt edildikçe daha da kolay olacaktır. Çünkü yapay zeka  platformları makine öğrenmesi ve doğal dil işleme gibi teknolojileri kullanır ve bu teknolojileri geliştirebilmenin tek yolu daha fazla veriye sahip olmaktır.

Sanal asistanı hangi alanlarda kullanabilirsiniz?

Dijital üzerinde bugün yapabileceğiniz tüm işlemleri hızlandırmak için sanal asistanınızdan faydalanabilir, işlemlerinizi sanal asistan yardımı ile sesli olarak gerçekleştirebilirsiniz. Sanal asistanlar ile kişisel takviminizi yönetebilir, web tarayıcısında gerçekleştirmek istediğiniz bir aramayı sesli olarak gerçekleştirebilir veya ilgili entegrasyonlar mevcutsa veya akıllı bir eve sahipseniz evinizin ışıklarını, kameralarını, termostatlarını ve daha fazlasını uzaktan kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca telefon görüşmeleri yapmak, metin mesajları oluşturmak, otel veya restoran bulmak,  müzik tercihi yapmak veya oyun oynamak için sanal asistanınızdan yardım isteyebilirsiniz.

Sanal asistanınız ile gerçekleştirebileceğiniz basit görevler

–Takviminizi yönetebilirsiniz.
–Yapılacaklar listesi oluşturabilirsiniz.
– Hatırlatma yapmasını isteyebilirsiniz.
– Ev eşyalarınızı kontrol edebilirsiniz.
– Telefon aramaları ve yazılı mesajlarınızı yönetebilirsiniz.
– Yol tarifi alabilirsiniz.
– Haberleri dinleyebilir, hava durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.
– Aramanıza özel restoran veya otel tavsiyesi alabilirsiniz.
– Rezervasyon veya satın alma işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.
– Dilediğiniz web içeriklerine erişebilirsiniz.

Sanal asistanlar ve gizlilik

Bugün sanal asistanların insanların konuşmaların sürekli dinliyor olması, bazı kullanıcılar tarafından kişisel verilerin korunması konusunda tehdit oluşturduğu için tercih edilmiyor. Çünkü bu cihazlar kullanıcı davranışlarından yola çıkarak gelişiyor ve daha iyi ve kişiselleştirilmiş bir deneyim sunabilmeleri için sürekli dinlemeleri gerekiyor.

Örneğin; e-posta hesabınız, iletişim rehberiniz, konum bilgileriniz veya arama geçmişinizi sanal asistanınız ile paylaşarak size iyi bir deneyim sunmasını sağlayabilirsiniz. Böylece e-posta gönderirken göndermek istediğiniz mesaj ve iletiyi göndermek istediğiniz kullanıcının adını söyleyerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Tabii ki burada güvenlik açısından sanal asistan cihazlarının kişisel bilgilerin korunması kapsamında olduğunu unutmamak gerekiyor. Sanal asistanınız ile gerçekleştirdiğiniz diyaloglar ve deneyim geçmişiniz yalnızca sanal cihazınızda kalıyor. Herhangi bir 3. kişi veya kurum ile bilgileriniz paylaşılmıyor. Çünkü GDPR kapsamında çıkan yasa ile böyle bir durumun oluşması her şeyden önce yasalara aykırı.

 

Sanal asistanların geleceği

Sanal asistanlar daha fazla kullanıcı beklentisini karşılamak için her geçen gün geliştirilmektedir. Konuşma, tanıma ve doğal dil işleme ilerledikçe, sanal asistanların istekleri algılama, sınıflandırma ve gerçekleştirme becerisi de artacaktır. Ses tanıma teknolojisi geliştikçe sanal asistanların sağladığı çözümler de artacaktır.

Yarının sanal asistanları belki bugün sağladıkları çözümlere ek olarak, gün içerisinde yaşadığımız durumlara karşı nasıl hareket etmemiz gerektiği konusunda bizlere psikolojik destek sağlayacak, belki de iş hayatımızı nasıl yönlendirmemiz gerektiği konusunda bize danışmanlık hizmeti verecek.

Kaynakça:

https://tr.wikipedia.org/wiki/Sanal_asistan

https://www.sestek.com/tr/sanal-asistan/

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir