Android 12
Ana Sayfa Slider Blog İşletim Sistemleri Son Dakika Teknoloji Yazılım

Android 12 Nedir? Android 12’de Yapılan Yenilikler

Android Nedir ?

Android çoğunlukla telefonlarda/tabletlerde kullanılan bir işletim sistemidir. 2003 de geliştirilmeye başlanmış ve 2005 yılında Google tarafından satın alınmıştır.  İlk defa 23 Eylül 2008 yılında HTC Dream adlı cep telefonu ile piyasaya sürülmüştür. Yaklaşık 18 yıllık mazisi olan Android, bu süreç içerisinde kendini sürekli geliştirmiştir. Google bu gelişimleri versiyonlar halinde 4.4, 6.0, 9 gibi sürüm numaraları ile duyursa da 1.5 sürümünden bu yana her sürüme alfabetik sıralama ile bir harf belirlemiş ve bu harf ile başlayan bir tatlı/şeker ismi vermiştir.

Android 12 Nedir ?

Android 12, Android işletim sisteminin yakın zamanda kullanıcıların kullanımına sunulacak olan en yeni Android sürümüdür. Şubat ayında geliştiricilerin kullanımına sunulan Android 12, Mayıs ayı içerisinde beta kullanıcıların ve kesin olmamakla beraber Eylül-Ekim aylarında ise desteklenen cihazların kullanımına sunulacaktır. Bununla birlikte birçok gelişmiş özellik ve yeni özellikler bizleri beklemektedir.

Android 12 Bize Ne Sunuyor ?

18 Şubat’ta ilk önizlemesi sunulan Android 12 içeriğinde barındırdığı özellikler ile daha güvenli, hızlı, işlevsel ve şık bir cihaz deneyimine olanak sağlıyor. Android 12 bize sunduğu dikkat çeken özelliklerin bazıları şunlardır :

Güvenli

Kullanıcıların keylogger benzeri zararlı yazılım kullanımına veya güvenli olmayan bir şekilde dokunmaların izlenmesi etkinliğini engeller. Erişilebilirlik pencereleri gibi bazı istisnalar bu kapsam dışında tutulmuştur. Ayrıca uygulamaların sistem uyarı/iletişim kutularını kapatmasını engeller.

Hızlı

Kullanıcı deneyimini artıracak ölçüde iyileştirmeler yapıldı. Bunun dışında uzun yıllardır kullanılan JPEG medya formatı kullanımındaki dosya boyutu kaygılarından dolayı halihazırda kullanımda olan HVEC formatının yanı sıra Android 12’de AVIF – AV1 formatları da desteklenmeye başlandı. AVIF formatı görüntü sıkıştırmada üstün başarı göstererek dosya boyutlarında önemli ölçüde tasarruf sağlamaktadır.

İşlevsel

Android 12 de yapılan büyük yeniliklerden biri de Dualschok cihazlarında bulunan titreşim hissiyatının gelmesidir. Bu özellik Sese Bağlı Dokunsal Etki olarak nitelendirilirken bu özellik ile arayan kişiyi dokunsal geri bildirim yoluyla tanımlamak için özel zil sesleri kullanabilir veya bir yarış oyununda engebeli araziyi simüle edilebilir. Android 12 ile beraber mobil oyun piyasasına olan ilginin artacağını tahmin etmek zor değil.

Ayrıca uygulamaların bazı ön plan hizmet bildirimlerinin gösterilmesi 10 saniye geciktirilerek kullanıcıya bildirim gösterilmeden görevin tamamlanması beklenir. Bu sayede ekranımızda gereksiz bildirimleri/uyarıları görmekten kaçınmış olacağız.

İşlevsellik tarafında yapılan bir diğer yenilik Tam Alarmlar. Tam alarmlar uygulama hızını artırmak ve pil ömrünü artırmak için geliştirilmiştir. Hassas zamanlı gereksinimler dışındaki alarmlar için daha az pil tüketen ve arka planda oldukça az çalışan uygulamalar kullanıyor olacağız.

Görünüm

Android 12 ile birlikte daha şık bir arayüz ile karşılaşacağız. Çeşitli iyileştirmelerin yanı sıra bulanık(blur) arkaplanlı pencereler desteklenmeye başlanacak. Ayrıca bildirimlerin görünümünde de iyileştirmeler yapıldı.

 

Bir sonraki yazımız da görüşmek üzere …

Kaynaklar

https://developer.android.com/about/versions/12

One Reply to “Android 12 Nedir? Android 12’de Yapılan Yenilikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir