Ana Sayfa Slider Bilgisayarlar Blog Genel

Sanal Makineler

Sanal Makine Nedir?(Virtual Machine-VM)

Sanal makine ,bilgisayar biliminde programları gerçek bir bilgisayar sistemindeki gibi çalıştıran mekanizmaların yazılım uyarlamasıdır. Sanal makine ,işletim sistemi ile bilgisayar platformu arasında bir sanal ortam yaratır ve bu sanal ortam üzerinde yazılımların çalıştırabilmesine imkan verir.

Sanal Makine (Virtual Machine-VM), gerçek bir bilgisayar olarak işlev gören bir bilgisayar dosyasıdır. … Bir Sanal Makine kurduğunuzda yaptığınız işlem, fiziksel bir bilgisayarın içine sanal bir bilgisayar oluşturmaktır. Bu bilgisayar ana sistemden ayrı bir işletim sistemine ve donanım özelliklerine sahip olabilir.

Sanal makine , dizüstü bilgisayar ,akıllı telefon veya sunucu gibi diğer fiziksel bilgisayarlardan farklı değildir .Genellikle VM olarak kısaltılır .

Dosyalarımızı depolamak için bir CPU ,bellek ve disklere sahiptir ve internete de bağlanabilirler . Bilgisayarlarımızı oluşturan  parçalar(donanım) fiziksel ve somut olduğundan ,VM’ler genellikle fiziksel sunucular içinde yalnızca kod olarak bulunan sanal bilgisayarlar veya yazılım tanımlı bilgisayarlar olarak düşünülebilir. Virtual Machine (Sanal Makine) Nedir? | Sonsuz Teknoloji

Bir sanal makine nasıl çalışır?

Sanal Makineler, işletim sistemini bir yazılım yerine bilgisayarın yerel donanımında çalıştıklarına inandırarak çalışır, dolayısıyla bir bilgisayarın tüm kabiliyetlerine sahiptir. Sanal Makinelerin üzerinde çalıştığı gerçek fiziksel bilgisayarın işletim sistemine ana bilgisayar adı verilir.

Sanallaştırma ,fiziksel bir konak bilgisayardan (kişisel bilgisayar gibi )ve /veya uzak bir sunucudan (örneğin bir bulut sağlayıcısının veri merkezindeki bir sunucu )”ödünç alınan” ayrılmış miktarlarda CPU ,bellek ve depolama ile bir bilgisayarın yazılım tabanlı veya “sanal” bir sürümünü oluşturma işlemidir.

Sanal makine gerçek bir bilgisayar gibi hareket eden bir bilgisayar dosyasıdır. Bu dosyaya görüntü adı verilir .Sanal makine sistemin geri kalanından bölümlenmiştir ,yani bir VM içindeki yazılım, ana bilgisayarın birincil işletim sistemine müdahale edemez .

VM’ler ne amaçla kullanılır ?

Aşağıda sanal makinelerin kullanıldığı birkaç örnek verilmiştir .

  • Uygulamaları bulutta derleme ve dağıtma .
  • Mevcut işletim sistemini yedekleme .
  • Virüs bulaşmış verilere erişme veya eski bir işletim sistemini yükleyerek eski bir uygulamayı çalıştırma .
  • Beta sürümleri dahil olmak üzere yeni bir işletim sistemi (OS)deneme.

 

 

Virtual Machine’lerin Özellikleri

Sanal Makinelerin özelliklerini kısaca ve maddeler halinde görelim:

– Sistem kaynaklarınızı sanal makineler arasında mantıklı şekilde bölebilirsiniz.

– Tek bir fiziksel makinede, birden çok işletim sistemi ve uygulamayı çalıştırabilirsiniz.

– Sanal makineler birbirlerinden tamamen bağımsız oldukları için, donanım düzeyinde hata ve güvenlik yalıtımı yapabilirsiniz.

– Tıpkı bir dosyayı kaydeder gibi kolaylıkla sanal makineleri de kaydedebilirsiniz. Ve aynı şekilde yerlerini değiştirebilirsiniz.

– Sanal makineleri herhangi bir fiziksel sunucuya taşıyabilirsiniz. (Hardware Independence)

– Her bir sanal makine tüm bir makineyi kapsadığından, birçok uygulamayı ve işletim sistemini aynı anda tek bir fiziksel sunucu üzerinde çalıştırabilirsiniz.

Sanal Makine Nedir. ? – Bilgi Sistemleri Uzmanı

Your deep learning + Python Ubuntu virtual machine - PyImageSearch

Kaynakçalar:

https://azure.mikrosoft.com

https://www.innova.com.tr

https://bilginc.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir