Teknoloji

NANOTEKNOLOJİ 2008’DE KALDI, PİKOTEKNOLOJİ 1000 KAT DAHA İYİ

Yaptığı projelerle dünyada büyük ses getirmeyi başaran Elon Musk’ı çoğumuz tanıyoruzdur herhalde. PayPal, SpaceX ve Tesla Motors gibi devasa şirketlerin kurucularından olan büyük girişimcinin geçtiğimiz günlerde twitter hesabından paylaştığı tweet, bugünkü yazımın başlığını belirledi.

Teknolojinin gelişmesi ile kullandığımız teknolojik aletlerin boyutları günden güne küçülmeye devam etti. 1941’de yapılan ilk elektronik bilgisayar olan Eniac 162 m2’lik bir alanı kaplarken bugün bilgisayarlar artık cep telefonu olarak cebimize kadar girdi. Teknolojinin gittikçe daha küçük boyutlara indirgendiği dünyamızda nanoteknoloji gittikçe önem kazanmaya başlamıştı. Malzeme bilimi, Tıp, Elektronik, Fizik, Kimya Biyoloji vb. birçok alanda işimize yarayan nanoteknoloji tabi ki de insanlık için son nokta değildi.

Ne kadar küçük bir boyuttan bahsediyoruz?

İnsanın saç teli ile kıyaslama yaparsak nanometre, on binde birine denk gelmektedir. Metrenin milyarda birine denk gelen nanometreden, 1000 kat daha küçük olan pikometre, atom ve moleküllerden daha küçük parçacıklar için bir ölçü oluşturmaktadır.

Maddeyi neden bu kadar küçük boyutta inceliyoruz?

Malzemenin özelliğini değiştirerek daha az maliyetli, daha hızlı, daha dayanıklı teknolojilerin üretilmesinde bilim dünyası maddenin olabildiğince daha alt parçacıklarına inip maddenin yapısını değiştirmek zorunda kalmıştır. Atomik ve moleküler boyutta inceme yapan nanoteknoloji, pikoteknoloji ile atom altı parçacıkların işlenmesine kadar giderek teknolojide yeni devrimlere yelken açacaktır.

Fakat görülüyor ki Elon Musk için bazı şeylerin sınırı yok ��

Bakınız;

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Femtotechnology

Kaynak;

http://www.bilimteknik.tubitak.gov.tr/system/files/turkiyenano.pdf

https://ahmetakgonul.weebly.com/kullan305m-alanlar305.html

http://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar/eniac-ilk-elektronik-bilgisayar-449

Yazar: Caner Filiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir