Otonom ve İnsansız Araçlar Teknoloji

İşitme Engelli Sürücülere Yardımcı Olan Yeni Teknoloji

İşitme engelli sürücülere yardımcı olmak adına Hyundai yeni bir teknoloji geliştiriyor. Hyundai, sesleri dokunsal ve görsel sinyale dönüştürerek işitme engelli sürücülere yardımcı olacak.

Hyundai, sesleri dokunsal ve görsel sinyale dönüştürerek, işitme engelli sürücülere yardımcı olacak bir teknoloji geliştiriyor. Teknoloji harici sesleri analiz etmek için yapay zekayı kullanıyor. Aynı anda birlikte çalışan iki ayrı sürüş asistan sistemine sahip. İşitsel engelli sürücüler için daha iyi deneyim ve sürüşe imkan sağlamak adına dokunma hissini ve görselliği kullandı.

Teknoloji acil durum ve araçların uyarı sesleri gibi sesleri baş üstü ekranında (HUD) resimli simgeler olarak görselleştirme yaparak sürücü ile iletişimi sağlıyor.

Direksiyon ayrıca sürüş sırasında navigasyon bilgilerini gösteren çok renkli LED’lerle donatılmış.

Teknoloji, ses verilerini direksiyona titreşimlerle aktarır ve sürücüye engellerden uzaklık gibi dış ortamlar hakkında bilgi verir.

Teknolojiyi göstermek için Hyundai,  Quiet Taxi adlı bir video çekti. Videoyu aşığıdan izleyebilirsiniz.

Hyundai, Seul’ün işitme engelli ilk taksi şoförü olan Daeho Lee’yi teknolojiyi tanıtmak için seçti. Ayrıca yolcular ve işitme engelli sürücüler arasındaki iletişimi sağlayan bir uygulama geliştirdi.

Yazar: Recep Doğan

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir