Blog Makine Öğrenmesi Son Dakika Yapay Zeka

TensorFlow Nedir?

Yüz tanıma, göz takibi, sesimizden duygu durumumuzu tahmin etme, metinleri okuma, çevirisini yapma gibi birçok projede yapay zeka ve makine öğrenmesi bulunuyor. Bunları gerçekleştiren en önemli çalışmalardan biri; TensorFlow.

TensorFlow Google tarafından uzun yıllardır geliştirilmektedir. 9 Kasım 2015 yılında kodlarını herkesin erişimine açtığını duyurmasıyla piyasaya ilk sunumunu yaptı.

TensorFlow Logo

TensorFlow Nedir?

TensorFlow bir çeşit yazılım ve derin öğrenme kütüphanesidir. Yalnızca bir tane API kullanılarak ya da herhangi bir platform fark etmeksizin, hesaplamaların kolayca yapılabilmesini sağlamaktadır. Aynı anda bir veya birden fazla GPU ya da CPU deploy edilebilir. Temelinde Python’a dayanan bir kütüphanedir, günümüzde Java, C++, Javascript, R ve C# gibi pek çok dili destekleyen bir framework olarak geliştirilmiştir.

TensorFlow ile tarayıcı üzerinden yapay zekâ ile ilgili pek çok işlemi yapabilir, makineleri tarayıcınız üzerinden daha geniş öğrenme fırsatı bulabilir ve genişletebilirsiniz. TensorFlow.js için bazı demolara buradan ulaşabilirsiniz.

emoji scavenger hunt

TensorFlow’ un kullanıldığı projeler:
  1. Doktorların makine öğrenimini kullanarak solunum yolu hastalıklarını tespit etmesine yardımcı oluyor. Video
  2. TensorFlow kullanarak Airbnb kayıt fotoğraflarını kategorize etme. Video
  3. Tıbbi personelin TensorFlow ile doğru antibiyotikleri reçete etmesini sağlama. Video
Nasıl Kullanılır?

TensorFlow çeşitli alanlarda kullanıma sahip bir teknolojidir. TensorFlow’ un farklı platformlara göre hazırlanmış kütüphanelerinin olması yaygın olarak kullanılmasının en önemli etkilerindendir. Web uygulaması geliştirmek için TensorFlow.js, mobil uygulamalarınızda veya loT projelerinizde TensorFlow Lite kullanmanız gerekmektedir.

illüstrasyon artificial intelligence

Nereden Öğrenebilirim?

 

Haluk İnal
Haluk İnal
Dumlupınar Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği öğrencisiyim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir