Ana Sayfa Slider Blog Genel Son Dakika

jQuery Hakkında

 

 

JQUERY NEDİR ve NASIL KULLANILIR?

JavaScript ve benzeri programlama dilleri için geliştirilen kütüphaneler, birçok değişkeni ve fonksiyonu bir araya getiren hazır kodlar topluluğudur. Bu kütüphanelerin kitaplık ve modül adı verilen paketleri bulunur. Programlama dilleri arasında en çok paket JavaScript’te yer alır. Bu kütüphaneler arasında yer alan jQuery, JavaScript diliyle yapmak istediklerinizi kolaylaştırır, pratikliğinizi artırır.

PEKİ JQUERY NEDİR?

Geliştiriciler tarafından en çok tercih edilen JavaScript kütüphaneleri arasında yer alır. Ücretsiz ve açık kaynaklıdır. Bu kütüphanede yer alan modüllerin en önemli özelliği bütün tarayıcılarda çalışmasıdır. Bu nedenle pek çok web yazılımında sıklıkla kullanılır.

JQuery Ne İşe Yarar?

 jQuery küçük boyutlu bir yapıya sahiptir. Daha az kod satırı kullanarak güçlü JavaScript uygulamaları yazabilme imkânı sunar. Çeşitli fonksiyonlarla hem web siteleri hem de uygulamalar için içten dışa veya dıştan içe kaydırmalı animasyonlar ve efektler oluşturtulabilme fırsatı tanır. Açılabilir menüler oluşturabilmenizi de sağlayarak sitelerinizi istediğiniz şekilde tasarlayabilmenize yardımcı olur.

DOM (Document Object Model / Belge Nesne Modeli) ile birlikte birkaç satır kod kullanarak web sitelerinize içerik ekleyebilme, kaldırabilme ve yeniden sıralayabilme olanağı tanır.

Sürükle ve bırak arayüzleri oluşturabilmenizi de sağlayan HTML kodunuzu karmaşık hale getirmeden kullanıcı etkileşimleri geliştirmenize yardımcı olur. jQuery kütüphanesini CDN olarak da projenize ekleyebilirsiniz. Birkaç satır kod yazarak jQuery CDN kullanabilirsiniz. Tabii ki kendi JavaScript’inizi kodlayarak yukarıdakilerin hepsini yapabilirsiniz ancak jQuery’yi kullanmak size hız katar ve zaman kazandırır.

NASIL JQUERY ÖĞRENEBİLİRİM?

jQuery öğrenmesi kolay bir dildir. Günümüzde pek çok web uygulamasında tercih edilir. Öğrenmeye başlamadan önce kütüphaneyi resmi web sitesinden jQuery download seçeneğine tıklayarak indirmeniz gerekir. İndirdikten sonra yükleyip kullanmaya başlayabilirsiniz.

Öğrenmenize yardımcı olacak 5 web sitesi;

  • Khan Academy
  • Udemy
  • W3school
  • BitDegree
  • Geleceği Yazanlar

Kaynak:

https://www.w3schools.com/jquery/jquery_intro.asp

https://www.mediaclick.com.tr/tr/blog/jquery-nedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir