Blog Yapay Zeka

Makine Tarafından İşinden Atılan Adam, Ibrahim Diallo

Bu yazımda sizlerle ilginç bir hikâyeyi paylaşacağım. Yapay zekanın günden güne daha da güçlendiği dünyamızda bir gün işyerinizdeki bir makine tarafından işinizden atılsaydınız ne yapardınız? Ne düşünürdünüz? Bu soruların cevabını size bırakıyorum ve Los Angeles’da çalışan Ibrahim Diallo’nun hikayesini size anlatmaya geçiyorum.

Rutin iş günlerinden biri olduğunu düşünen İbrahim, Los Angeles Gökdelenine girer ve turnikelere gelir. Turnikelerden geçmek için kartını okuttuktan sonra turnike kırmızı ışık uyarısı verir ve girişine izin vermez. Bu sorunla ilk kez karşılaşmadığından dolayı çok fazla şaşırmaz ve kartını yeniletme vaktinin geldiğini düşünür ve güvenlik görevlisi sayesinde içeriye girişine izin verilir.

Ofise geldikten sonra iş arkadaşı tarafından çalışma listesinde inaktif gözüktüğünü öğrenir ve günü gittikçe kötüleşmeye devam eder. Öğle yemeğinden 10 dakika sonra yöneticisinin bir mail aldığını ve İbrahim’in kontratının iptal edildiğini öğrenir. Yöneticisi bu sorunu çözeceğine dair İbrahim’e söz verir.

İkinci gün İbrahim için her şey daha da kötüleşmiştir. Kendi Linux makinesi haricinde şirketteki her sistemden çıkarılmıştır. Daha sonra ise binadan çıkana kadar İbrahim’e eşlik etmeleri gerektiğine dair mail aldıklarını söyleyen iki görevli İbrahim’in ofisine gelir. Olanlar karşısında suçunun ne olduğunu bile bilmeden işinden olan İbrahim büyük şaşkınlık içinde ofisteki eşyalarını toplar ve binadan ayrılır. Ne menajeri ne de şirket yöneticileri bu konuda kafaları karışsa da İbrahim’e bir yardım sağlayamamışlardır.

Peki İbrahim’i işinden eden, bütün sistemlerden çıkaran ve yöneticilere de bu yönde uygulanacak talimatları gönderen kimdi?

Şirketle 3 yıllık kontratı bulunan İbrahim bir yapay zeka sistemi hatası sonucunda 8. ayında işinden çıkarıldı. 3 Hafta boyunca sorunu çözmeye çalışan şirket yöneticileri sistemin İbrahim’in sözleşmesini yenilemeyip işten çıkardığını öğrenirler.

Her ne kadar daha sonra İbrahim’in işe dönüşüne izin verilse de çalışamadığı üç haftalık sürenin ödemesi, sanki bir hırsızmış gibi binadan çıkışına kadar ona eşlik eden görevliler ve durumunu açıklamasına rağmen yöneticilerinin böyle bir duruma karşı bir şey yapamaması İbrahim’in işten ayrılmasına ve başka bir işe geçmesine neden olur.

It’s another example of a failure of human thinking where they allow it to be humans versus machines rather than humans plus machines

Ibrahim Diallo

Kaynak;

https://www.bbc.com/news/technology-44561838

https://idiallo.com/blog/when-a-machine-fired-me

Yazar: Caner Filiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir