Teknoloji

Bill Gates, 2019’Da Dünyayı Değiştirecek 10 Çığır Açan Teknolojisini Açıkladı

Ünlü bilim dergisi MIT Technology Review, 2001’den itibaren her yıl, teknolojik gelişmelerin insan yaşamı üzerinde en çok hangi yöne etki edeceğini düşündüğünün altını çizerek liste oluşturuyor.Bu yıl dünyayı daha iyi hale getirecek icatlar listesi seçimi Bill Gates’e düşüyor.

Liste için seçilen atılımların birçoğu, özellikle insan yaşam kalitesini (ve süresinin) iyileştirilmesiyle ilgili olan iki alandaki -sağlık ve çevre- zorlukları çözmeyi amaçlamaktadır.Beklenildiği gibi yapay zekanın çoğunda oynayacağı bir rol vardır.

MIT Teknoloji İnceleme atılım listesi geçmişte bulut bilişim, anlık mesajlaşma ve otonom araçlar da dahil olmak üzere günümüzde sıkça rastladığımız fikir ve teknolojileri çıkardı.

İşte Gates’in seçtiği 2019 seçilimin tamamı:

( Her fikrin kapsamlı bir incelemesi, 5 Mart’ta yayınlanan MIT Technology Review’in Mart / Nisan sayısında yayınlandı.)

  1. Robot el becerisi – Tanıdık olmayan nesneleri kendi başlarına manipüle etmeyi öğrenebilen robot eller.
  2. Yeni dalga nükleer gücü — Hem fisyon hem de füzyon reaktörü, karbon emisyonlarını azaltmaya yardımcı olabilecek tasarımları.
  3. Öngörüleri tahmin etme – Pek çok çocuğun hayatını kurtarmak, erken doğumu uyarmak için yapılan basit bir kan testi.
  4. Bir hapda Gut probu — Sindirim sistemini görüntüleyebilen ve hatta biyopsileri bile gerçekleştirebilen yutulabilir bir cihaz.
  5. Özel kanser aşıları — Vücudun kendi bağışıklık sistemini yalnızca tümör hücrelerini hedef almak için kullanan bir tedavi.
  6. İnek içermeyen burger – Gıda endüstrisinden kaynaklanan emisyonları büyük ölçüde azaltabilecek hem bitkisel hem de laboratuvarda yetişen et alternatifleri.
  7. Karbondioksit tutucu – CO2’yi havadan emme ve onu nihayetinde ekonomik olabilecek şekilde kilitleme teknikleri.
  8. Bileğinizdeki bir EKG – Kalp rahatsızlığı olan kişilerin sağlıklarını sürekli izleyebilme ve erken uyarı alma kabiliyeti.
  9. Kanalizasyon olmadan sanitasyon – Gelişmekte olan dünyanın çoğunda hastalık ve nahoş yaşam koşullarıyla başa çıkabilen bağımsız bir tuvalet.
  10. Sorunsuz konuşan AI asistanları – Dijital asistanları daha fazla özerkliğe sahip kılan doğal dil işlemede yeni gelişmeler.

 

DEVAMINI OKU:  Geleceği Nasıl Keşfediyoruz, Bill Gates [ MIT Technology Review ]

Bill Gates’in tanıtımını okuyun:

https://www.technologyreview.com/s/612932/bill-gates-how-well-invent-the-future/

 KAYNAKÇA:

https://www.forbes.com/sites/bernardmarr/2019/02/27/bill-gates-reveals-the-10-breakthrough-technologies-that-will-change-the-world-in-2019/#39bc8ad3171d

Yazar: Sena PEKŞİN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir