Xiaomi Mi8 Tanıtıldı! İşte Özellikler!

Yazar: Caner FİLİZ

Xiaomi Mi8 Tanıtıldı! İşte Özellikler!

Daha önce birçok kez fotoğrafı ve videosu basına sızan ve merakla beklenen Xiaomi Mi8 bugün itibariyle  Çin’in Shenzhen kentinde tanıtıldı. Çinli şirketin 8. Yıldönümüne özel Mi8 olarak adlandırılan telefonun özelliklerinden okurlarımıza biraz bahsedelim.

Önceki modellerine göre ilk çentikli ekrana sahip olan Mi8, karşımıza 1080×2248 Full HD+ ekran çözünürlüğü ve %85.5’lik ekran/gövde oranıyla çıkıyor.

154.9 x 74.8 x 7.6 mm boyutlarında olan, Corning Gorilla Glass’a sahip ve Samsung ile yaptığı anlaşma ile AMOLED ekranı kullanan bu telefon, tasarım anlamında birçok kullanıcının beğenisini kazanacağına şüphe yok.

Kameradan bahsetmek gerekirse 12MP + 12MP olan ve yapay zeka ile desteklenen ikili arka kamera barındıracak olan telefon aynı zamanda 2160p çözünürlük ve 60 FPS kare hızıyla yüksek kalitede videolar çekmenize de olanak sağlayacaktır. 20MP olan ön kamerada ise yapay zeka destekli portre modunu kullanabileceksiniz. Bu arada telefon kamerasının yüz tanıma özelliği de bulundurduğunu söylemeden geçmeyelim.

Android 8.1 Oreo + MIUI 10 işletim sistemi, Snapdragon 845 işlemcisi ve Areno 630 grafik arabirimi bulunduracak olan telefon, 6 GB RAM ve 64 GB, 128GB, 256GB’lık depolama kapasiteleri ile kullanıcıya seçenek olarak sunulacak. Fiyat ise sırasıyla depolama kapasitesine göre 420 dolar, 470 dolar ve  515 dolar fiyatla satışa çıkacaktır. Ayrıca bahsetmek gerekirse Explorer Edition olarak çıkacak olan modelde telefon 8GB RAM, 128GB depolama alanı bulunduracak. Bunun haricinde kullanıcıyı heyecanlandıran taraflarından parmak izi okuma özelliği ve şeffaf gövdesi ile farklı bir tasarım ortaya koymuş olacaktır. Fikrimi soracak olursanız fiyat/performans açısından özelliklere bakıldığında iyi duran bir telefona gibi fakat karşısında bulunan Samsung ve Apple gibi dünya devleriyle yarışabilecek mi hep birlikte göreceğiz.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/z8OWD3Bg1tQ" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture" allowfullscreen></iframe>