Python Ve Programlama (05) | Karakter Dizilerine Giriş

Python Ve Programlama (05) | Karakter Dizilerine Giriş

Python Ve Programlama (05) | Karakter Dizilerine Giriş
Python Programlama

Merhaba,

Bir önceki dersimizde Python ile Etkileşimli Kabuğa giriş yapıp ilk kodumuzun çıktısını görmüştük. Şimdi ise yazdığımız bu kodu daha yakından inceleyelim;

 

1

>>> "Merhaba Yapay Akademi!"

 

Yukarıda yazdığımız ifade; ” ” sembolleri ile yazılmıştır. Teknik olarak bakarsak, biz buna karakter dizisi diyeceğiz. Yani karakterlerden oluşmuş bir küme.  İngilizce de buna string adı verilir ve string önemli bir veri tipidir. Python ise bunun kısaltılmış ifadesi olan str diyor. Bu kavram çok önemlidir. Peki  neden bu kadar önemli?

Bir program yazarken işlem yaptığınız veri türü bizim için çok önemlidir. Neyi yapıp neyi yapamayacağımızı belirler. Python da her veri türünün belirli başlı özellikleri bulunmakta. Biz bir verinin türünü bilemezsek ona ait olan özellikleri de bilemeyiz. Neyi yapıp neyi yapamayacağımızı bilemeyiz. Bu yüzden programda etkin bir şekilde kullanamayız. Elbette Python da başka veri türleri de vardır. Az sonra tüm bunlara değineceğiz.

Python bu ifadenin string türünde olduğunu nasıl biliyor?

Yukarıda yazdığımız kod parçasını ” “ sembollerinin içine yazdığımızdan dolayı Python bunun bir string(karakter dizisi) olduğunu rahatlıkla anlayacaktır. Peki ya tırnak içerisine almasaydık? O zaman hata ile karşılaşacaktık.

 

1

2

3

>>> Merhaba Yapay Akademi!

SyntaxError: invalid syntax

>>>

 

işte bir yazım hatası ile karşılaştık…

Python da tırnak içerisinde yazdığınız her şey bir karakter dizisi (string) veri türü kabul edilir. Öyleki aşağıdaki ifade içi boş bir karakter dizisidir;

 

1

2

3

bir de içinde boşluk olan bir karakter dizisine bakalım;

 

>>>" "

 

Bu kod yukarıdaki ile aynı gibi görülse de aslında değildir. Bu içinde boşluk barındıran bir karakter dizisi iken yukarıdaki kod; “boş bir karakter dizisi” dir. Boş karakter dizisi; içerisinde hiç bir şey barındırmayan karakter dizileri iken, boşluktan oluşan karakter dizileri ise; içinde boşluk karakteri barındırır, öğe bulundurur. Şimdi daha fazla örnek yazabiliriz;

 

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

 >>> "Merhaba"

'Merhaba'

>>> "Yapay Akademi!"

'Yapay Akademi!'

>>> "Y"

'Y'

>>>  "+"

'+'

>>> ""

''

>>> " "

' '

>>>

 

Yukarıdaki örnekler birer karakter dizileri örneğidir. Tırnak işaretleri ile yazılmaları yeterlidir. Şimdi ise birden fazla karakter dizilerini nasıl birleştirebileceğimize bakalım.

 

 

1

2

3

>>> "Merhaba" + "Dünya!"

'MerhabaDünya!'

>>>

 

Yukarıdaki kodda iki tane karakter dizisini “+” sembolü ile birleştirebileceğimizi gördük.  Birleştirdiğimizde aralarında boşluk olmamasına dikkat edin. Python sizin programı yazdığınızda aralarındaki  boşluğu önemsemez. Ancak tırnakların içerisinde yazılanları önemseyecektir. Şimdi boşluk bırakarak birden fazla string ifadeyi birleştirelim.

 

 

1

2

3

>>> "Yapay " + "Akademi" + " Hoşgeldin!"

'Yapay Akademi Hoşgeldin!'

>>>

 

işte rahatlıkla string veri türlerini birleştirebildik. Ancak “+” sembolü yazmamıza gerek yok. Yukarıdaki ifadeyi tekrar yazalım;

 

 

1

2

3

 >>> "Yapay " "Akademi" " Hoşgeldin!"

'Yapay Akademi Hoşgeldin!'

>>>

 

Yine aynı sonucu aldık! Öyleyse neden “+” sembolünü kullanıyoruz? Kodumuzu daha iyi okuyabilmek için. Evet programcılar bir birlerini düşünmelidirler. Sizden sonra gelcek programcılar yazdığınız kodu incelerken olabildiğince güzel kodlar bırakmalısınız �� Düzensiz kodlar yazmak insanı yoracaktır. Proje geliştirme konusunda büyük engeller olacaktır.

“+” işareti ile kodlarımızın daha okunaklı olduğunu gördükten sonra bir de “*” işaretine bakalım;

 

 

1

2

3

 >>> "Merhaba " * 4

'Merhaba Merhaba Merhaba Merhaba '

>>>

 

İşte aslında Aritmatik işlemlere özgü “+” ve “*” işleçlerinin karakter dizileri ile birlikte kullanımını görmüş olduk. Bunun dışında bildiğiniz gibi “-” ve “/” gibi işleçlerde bulunmakta. Ancak biz bunları karakter dizileri ile kullanamıyoruz.

Bugünlük burada yazımızı noktalayalım. Bir sonraki derste devamını getirelim.